Welcome, Guest. Please login or register.

Author Topic: Mi az NXT ?  (Read 52 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline szabozee

  • Fresh Nxter
  • *
  • Posts: 1
    • View Profile
Mi az NXT ?
« on: January 26, 2014, 01:21:29 AM »
Mi az NXT ?

Az NXT egy második generációs virtuális pénz. Az összes korábbi alternatív klón úgy keletkezett, hogy csak bizonyos dolgokat változtatott meg, úgy mint a hash mechanizmus, a blokkok közötti idő, a kezdeti nehézség és így tovább. Az NXT jóval többet tett le ennél az asztalra. Nézzük az öt legfontosabb dolgot:

1. Ez nem olyan „altcoin” mint a többi ( litecoin, peercoin stb... ) ami csupán az eredeti Bitcoin forráskódot lemásolva, esetleg kicsit módosítva jött létre a semmiből.

2. 100%-ban a POS ( részesedés bizonyítása )  mechanizmusra épül miközben a legtöbb virtuális pénz a POW ( befektetett munka bizonyítása ) elvre. A POS módszer a legtöbb nagy biztonsági kockázatot vagy sebezhetőséget jelentő érmét hatékonyan kivonja a rendszerből, ellentétben a POW elvű rendszerekkel ahol pl. az ún. 51%-os támadási módszerrel átvehető az irányítás a rendszer felett. A legnagyobb előnye azonban POS-nak a POW protokollal szemben mégis inkább az, hogy teljesen zöld, mivel nem igényel egyre nagyobb és nagyobb erőforrást az egyre több munka igazolására.

3. 2014 januárjában az NXT bevezette az úgynevezett "Transparent Mining" funkciót. Ez az új funkcionalitás lehetővé teszi, hogy az NXT megközelítse a Visa/Mastercard tranzakcióarányát. Jelenleg ez az egyetlen olyan virtuális pénz, ahol a skálázhatóság és a magas teljesítmény mellett teljes átláthatóságot is biztosít a protokoll. Minden felhasználó láthatja hogy ki generálja és küldi majd szét a csomópontoknak a következő blokkot, illetve lehetővé teszi a további tranzakciós díjért igénybe vehető  azonnali vagy prioritásos tranzakciókat. A fentieken túl az átlátható bányászat kiemelkedően fontos jellemzője, hogy átmenetileg akár nullára is csökkentse egyes csomópontoknak az új blokk generálási lehetőségét. A fentebb is említett POW protokoll esetében létező 51%-os támadás ezen a módon előzhető meg a POS-ban. Ha történetesen egy node birtokolná a 90%-át az összes NXT-nek akkor az újonnan létrejövő blokkokat is ennek arányában hozhazná létre, viszont a hálózat biztonsági rendszere ilyen esetben ideiglenesen megakadályozza hogy ez a node blokkokat ( azaz egy új rossz, önmaga által irányított ágat ) hozhasson létre.

4. Számtalan tervezett extra funkció, mint a decentralizált váltás, jelölt érmék, üzenetküldések , beszélgetések, elosztott DNS és azonnali tranzakciók. Ezeknek a funkcióknak a részletesebb leírása lentebb folytatódik majd.

5. A bevezetés több hónappal előre bejelentett volt miközben a legtöbb virtuális valuta esetében általában  ugyanez pusztán néhány óra alatt zajlott. Az úgynevezett Genesis blokkban generált 1 milliárd NXT-t a 71 kezdeti befektető osztja el, akik összesen 21 BTC adományoztak. A POS rendszer működik és az elosztás is folyamatban van. Az NXT szerepel a  http://coinmarketcap.com oldalon és kereskedni is lehet vele a fórumokon valamint az ideiglenesen központosított  http://www.dgex.com átváltó oldalon.

Decentralizált váltás
Kezdjük rögtön az első funkcionalitás leírásával a decentralizált váltáséval. Hogyan működik a váltás most ? Először is regisztrálni kell valamilyen központi pénzváltó oldalon mint a  Cryptsy / BTC -E / Bter át kell küldeni az ott nyitott letéti számlákra a váltandó pénzt és fizetni kell a tranzakciókért valamint a váltásért is. Ez elég nagy kockázatot hordoz, hiszen akárki elveszítheti a hozzáférését a váltás céljára letétbe helyezett pénzéhez. Történt már ilyen. Az egyik legnagyobb a Sheep Marketplace-n történt 96.000 Bitcoin értékben elkövetett lopás volt. Az NXT fejlesztői ( a BCNxt és csapata ) dolgoznak egy olyan szoftveren, ami lehetővé teszi a  peer- peer ( pont-pont ) közötti pénzváltást. Ennek nyilvánvaló előnye, hogy mivel a pénzmozgás kizárólag az érintett felek között zajlik, így nincs váltási díj, teljesen biztonságos és egyben anonim is hasonlóan a Bitcoin tranzakciókhoz.


Egyéb decentralizált szolgáltatások
A decentralizált váltással persze még nincs vége a lehetőségeknek. Mire használható még, ha van egy működő peer- peer modell ? A fejlesztők összehozhatnak például egy decentralizált DNS ( névkiszolgáló ) rendszert mint amilyet a NameCoin, de szintén a jövőben várhatóak ugyanerre épülő teljesen biztonságos és anonim üzenetküldő és chat rendszerek is. Képzeld el az anonim weboldalak és a szintén anonim fizetések lehetőségét, a névtelenül használható  chat és üzenetküldő support funkciókkal, ahol minden 100%-ban titkosított és visszafordíthatatlan.


Jelölt ( színezett ) érmék
Az egyik igen érdekes szolgáltatás a színezett érmék. Ahhoz hogy az érmék jelölésének lényege megérthető legyen kicsit mélyebb ismeretek szükségesek az egyes tranzakciók tekintetében. A legtöbb ember nincs tisztában azzal, hogy minden kimenő tranzakció alapja egy olyan korábbi cím, amelyre eredetileg érkezett a fizetés. A blokklánc tehát a tranzakciók egy egész sorát tartalmazza ami nyomon követhető. Nem a fizető személye, hanem a pénz vagy a pénz darabjainak útja követhető egy egymásra épülő hosszú tranzakciós láncban. Ezt használva lehetőség van a protokoll olyan módon történő bővítésére, hogy egy bizonyos érmét megjelölve „színezve” összekapcsoljuk a  virtuális pénzt a való világ dolgaival.  Az ilyen jelölt/színezett érméket használhatunk arra, hogy valaki ezen keresztül személyesen is azonosítható legyen, vagy ugyanígy ingatlanhoz, részvényekhez, kötvényekhez, árutőzsdéhez vagy bármi egyéb konkrétan beazonosítandó dologhoz fel lehet használni.  Az NXT egyedi kódjába épített protokollbővítés lehetővé teszi az egyedileg  színezett érmék használatát.

A Zöld Energia
Beszéljünk egy kicsit arrol, hogy a POS ( részesedés bizonyítása )  mechanizmus mitől is környezetbarát. Mindenki tudja, hogy a Bitcoin bányászata során több ezer bányász világszerte energiatonnákat használ el olyan számítási műveletek elvégzéséhez mely szükséges a befektetett munka igazolására (POW). Fontos annak a felismerése, hogy meglássuk a Bitcoinnal ellentétesen az NXT esetében nem külön célhardver  hanem a pénztárcában lévő pénz „bányászik”. Mivel ehhez elegendő betölteni magát a pénztárcát a számítógépen ( CPU bányászat ) így sokkal inkább környezetbarát és energiatakarékos ez a módszer.

Részletesebben a POS-ról
Nézzük meg, hogy is forognak pontosan a fogaskerekek a részesedés bizonyítása (POS) során. Rendkívül elegáns és pofon egyszerű a módszer. A befolyó tranzakciós díjakat osztja el arányosan az összes aktív felhasználó között a pénztárcában lévő NXT mennyisége alapján ( feltéve, hogy a kliens fut és a pénztárca nyitott állapotban van ) a rendszer. Például ha valakinek van 1 millió NXT-je, akkor 1/1000 az esélye arra, hogy besöpörje a tranzakciós díjat bármilyen tranzakció után. Nézzük hozzá a matekot is. 1 millió ( a pénztárcában lévő pénz ) osztva 1 milliárd ( összes NXT száma ) az 1/1000 rész.

Kiegészítő megjegyzések az NXT-vel kapcsolatban
Az NXT egy úgynevezett memória pénztárca, ezért egy rendkívül hosszú és kitalálhatatlan jelszót kell használni a fiók létrehozásához.

Ahogy már említve volt, a bányászathoz, hogy megszerezzük a pénzmennyiségünkre eső tranzakciós díjakat, elegendő futtatni a klienst és nyitva tartani a pénztárcát.

A szoftver jelen pillanatban java alapú és zárt forrású. A kód részletei megtekinthetőek a fejlesztők engedélyével, de a teljes kód majd csak 2014 januárjában a hivatalos indulást követően.

Sokan hivatkoznak arra, hogy ez a pénz 100%-ban előre kibányászott, de ez nem egészen pontos, hiszen a POS rendszer nem bányászat és ezért inkább az összes már kiosztott pénztől függ.

Az NXT hivatalos beszélgetése a bitcointalk.org-on van. https://bitcointalk.org/index.php?topic=345619.0
NXT: 6957711823049039470

Offline tinnitus

  • Fresh Nxter
  • *
  • Posts: 14
    • View Profile
Re: Mi az NXT ?
« Reply #1 on: January 29, 2014, 03:10:04 AM »
Nagyon jó kis leírás, köszönjük! ;)
Make me happy ! :-)  6186610267893311095  :-)